Romania castiga Divizia B a Campionatului European U18 de Baschet Feminin

august 9, 2010

Nationala de baschet feminin sub 18 ani a Romaniei a trecut aseara, la Timisoara, de selectionata Olandei in finala Diviziei B a Campionatului European de Baschet Feminin, la un scor care a tinut audienta cu sufletul la gura pe toata durata celor 4 sferturi de joc. (61-63).

Echipa Romaniei condusa de Dan Fleseriu a ajuns in finala competitiei dupa un meci dramati cu Nationala Belarusului. Desi in sfertull patru Romania avea un avantaj de 11 puncte, echipa Belarusului s-a mobilizat si a avut o serie foarte buna in care au recuperat avantajul, iar romancele nu au reusit sa inscrie. Finalista a fost decisa in ultimele secunde de joc, cand fetele conduse de Dan Fleseriu au marcat, asigurandu-si locul in finala.

Emotiile si momentele limita au continuat si in ultima faza a compatitiei, cand romancele au intalnit selectionata Olandei. Meciul a fost unul foarte echilibrat. Nici o echipa nu a reusit sa domine clar si sa se distanteze la o diferenta semnificativa. Meciul a fost decis in ultima secunda. La scorul 61-61, cu secundele de pe tabela scurgandu-se repede, romancele au gasit un moment de luciditate si au marcat cel mai important cos al meciului, cosul victoriei.