Trupele de teatru NiL ale Liceului „Nikolaus Lenau“ din Timişoara oferă cu ocazia sărbătoririi a 16 ani de existenţă, Ziua Teatrului NiL, sâmbătă, 24 martie 2012, începând cu ora 15, pe scena Teatrului German de Stat Timişoara (TGST).
Trupa de teatru NiL este trupa oficială a Liceului „Nikolaus Lenau” din Timişoara. A fost înfiinţată în anul 1996 de Christian Bormann, actor invitat din Germania, împreună cu elevi ai liceului. În anul 1998 s-a înfiinţat trupa de teatru NiL-Junior pentru elevii din ciclul gimnazial, iar în anul 2008 trupa de teatru After NiL la iniţiativa unei studente care a dorit să cultive în continuare pasiunea pentru teatru.
Trupele au participat la mai mult festivaluri de teatru şcolar în Germania, Ungaria, Croaţia şi România.
Programul spectacolelor*
Ora 15 – "Prima iubire", Confesiuni din viaţa noastră (Trupa NiL Junior)
Ora 16,30 - "Nijinski", Pagini din jurnalul lui Vaslav Nijinsky (Trupa NiL)
Ora 17,30 - "Pygmalion", Colaj după Johann Wolfgang Goethe, Joseph von Eichendorff, Frank Wedekind şi Martin Opitz (Trupa NiL)
Ora 18,30 - "Priveşte înapoi cu mânie", de John Osborne (Trupa NiL)
Ora 20,30 - "Le Petit-Maître", de Nino Haratischwili (Trupa After NiL)
Biletele se găsesc la casieria Teatrului German de Stat Timişoara, str. Alba Iulia nr. 2. Spectacolele se traduc simultan în limba română.
Web site realizat de Dow Media servicii Web Design | Gazduire Web furnizata de SpeedHost.ro