Elisabeta Moraru (Google România): AI poate crește PIB-ul țării cu 5% în următorul deceniu

octombrie 24, 2025

Elisabeta Moraru, CEO Google România și membru în Consiliul Director AmCham, a declarat în cadrul emisiunii EuroEducația de la Euronews că investițiile în AI ar putea aduce o creștere de aproximativ 5% a PIB-ului României în următorii zece ani.

România se află sub media Uniunii Europene în ceea ce privește utilizarea inteligenței artificiale, însă tendința este clar ascendentă.

„Îmi asum când zic – tendința este clară în această direcție și este tipul de moment de inflexiune în care nu putem să ne întrebăm dacă vrem să fim deasupra valului sau nu. Știm sigur că trebuie să surfăm acest val”, a spus Elisabeta Moraru.

Reprezentanta AmCham a subliniat și nevoia de competențe suplimentare, mai ales pentru angajații din sectorul de outsourcing, astfel încât România să poată valorifica pe deplin potențialul acestei tehnologii.

#inteligentaartificiala #ai #google #educatie #economie

Pentru cele mai recente știri:
https://euronews.ro/

Abonați-vă la canalul nostru de Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCbATDExtWstHnwWELZnXNZA

Urmăriți-ne și pe Social Media:
https://whatsapp.com/channel/0029VaCnS0e4Y9luISUdOk1n

https://www.facebook.com/ro.euronews
https://www.instagram.com/euronews_romania

@euronews.romania

Sursa: Youtube / Euronews Romania

Alte Stiri & Articole

Ooni Koda

Web site realizat de Dow Media servicii Web Design | Gazduire Web furnizata de SpeedHost.ro