Summit B9 la București: Cu ochii la războiul din Ucraina

mai 11, 2026

Liderii țărilor europene de pe flancul estic discută miercuri la București, în formatul B9+, despre viitorul securității în zonă după mai bine de patru ani de război în Ucraina, dar și despre securitatea energetică, ținând cont de războiul în desfășurare în Golful Persic.

Lansat acum 11 ani, formatul este o iniţiativă româno-poloneză dedicată aspectelor de securitate specifice Flancului Estic al NATO. În același timp, inițiativa se vrea o platformă de consultare transatlantică cu SUA.

Pentru cele mai recente știri:
https://euronews.ro/

Abonați-vă la canalul nostru de Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCbATDExtWstHnwWELZnXNZA

Urmăriți-ne și pe Social Media:
https://whatsapp.com/channel/0029VaCnS0e4Y9luISUdOk1n

https://www.facebook.com/ro.euronews
https://www.instagram.com/euronews_romania

Sursa: Youtube / Euronews Romania

Alte Stiri & Articole

Ooni Koda

Web site realizat de Dow Media servicii Web Design | Gazduire Web furnizata de SpeedHost.ro