România și Polonia vor avea cele mai mari deficite bugetare în 2026

mai 21, 2026

În ciuda scăderii prognozate a deficitului bugetar pentru România, cifrele rămân ridicate, peste limita prevăzută de tratatul de aderare. Țara noastră se află de altfel în procedură de deficit excesiv, alături de alte 9 state comunitare. Numărul țărilor Uniunii Europene care vor depăși pragul de 3% din PIB pentru deficitul guvernamental va ajunge la 13 până în 2027, a anunțat comisarul european pentru economie.

Pentru cele mai recente știri:
https://euronews.ro/

Abonați-vă la canalul nostru de Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCbATDExtWstHnwWELZnXNZA

Urmăriți-ne și pe Social Media:
https://whatsapp.com/channel/0029VaCnS0e4Y9luISUdOk1n

https://www.facebook.com/ro.euronews
https://www.instagram.com/euronews_romania

Sursa: Youtube / Euronews Romania

Alte Stiri & Articole

Ooni Koda

Web site realizat de Dow Media servicii Web Design | Gazduire Web furnizata de SpeedHost.ro