Polițiștii nu mai au unde să-și predea armamentul la ieșirea din serviciu

iunie 4, 2026

Începând cu luna martie a anului în curs, ca urmare a deciziei IGPR de desființare a dispeceratelor din cadrul subunităților mici de poliție, respectiv poliții orășenești și municipale,  inspectorii șefi au dispus ca polițiștii să păstreze armamentul din dotare la domiciliu sau la reședință. Această măsură, adoptată aparent din considerente logistice și operaționale și fără o analiză riguroasă a implicațiilor operaționale și de securitate, generează o serie de riscuri grave, atât pentru personalul instituției, cât și pentru familiile polițiștilor și membrii comunității. Casetele metalice distribuite polițiștilor pentru depozitarea armamentului și munițiilor reprezintă o soluție vădit inadecvată. Confecționate din tablă subțire, […]

 

 

Citeste integral pe EUROPOL

Alte Stiri & Articole

Ooni Koda

Web site realizat de Dow Media servicii Web Design | Gazduire Web furnizata de SpeedHost.ro