
Mii de sindicalişti de la Sanitas, veniţi din toată ţara, au protestat miercuri la sediul Guvernului faţă de noua lege a salarizării şi apoi au plecat în marş spre Piaţa Constituţiei.
Sindicaliştii cer respectarea drepturilor salariale, deblocarea angajărilor, eliminarea inechităţilor, dialog social "real" cu autorităţile.
Sanitas solicită retragerea proiectului în forma actuală şi reluarea imediată a negocierilor reale, pe baza angajamentelor asumate şi a respectului faţă de angajaţii din sănătate şi din asistenţă socială.
(Videojurnalist: Alfred Schupler; Editor video: Traian Arsenescu; Redactor: Costin Motroaşă)
Sursa Youtube
Web site realizat de Dow Media servicii Web Design | Gazduire Web furnizata de SpeedHost.ro